RenkleRİN aURA VE ŞAKRALARDAKİ ENERJİ SİSTEMLERİNDE VE pSİKOLOJİK , dUYGUSAL ÇALIŞMALARDA kULLANIMI VE ANLAMLARI

 

Çok iyi bildiğimiz üzere renklerin psikolojide reklamcılıkda, ve pazarlamada kullanımı oldukça yagındır. Tıpkı tüm madde ve enerjiler gibi renklerinde kendine özgü dğerleri mevcuttur. Frekans titresşim hızı -vibrasyon / saniye olarak ölçümlenen bu değerler. tıpkı ses frekan değerleri gibi birbirinden farklılık gösterir.7000-430 trilyon ile 4000-750 tirilyon aralığında titreşime sahip farklı frekanslardaki değerleri ile her bir titresimin rengini farklı olarak algılarız.

Artan frekans değerlerine göre renkler kırmızıdan mora doğru daha geniş bir bantta titreşirler

Bahsedilen frekans genişlemesi ve sıralamaya bakıldığında ilgili sıralamanın ilgili bilimsel keşfin yapılmasından binlerce yıl öncesinde sıralanan şakra sistemi renk değerlerine denk geldiğine sanırım dikkat etmişsinizdir.

Enerji çalışmlarında renkler oldukça önemlidir. Söyle ki , algılarınız gelişmeye başladığınızda gözlemleyebildiğiniz, hissedebildiğiniz renk ve simgeler oluşmaya başlayacaktır. Özellikle yeterinde odaklanmaya imkan bulduğunuz enerji çalışmalarında meditasyonda belki de sürekli olarak normal yaşamınızda renkler , imajlar ve hisler karşınıza cıkmaya başlayacaktır. İmajiasyon çalışmaları ile yapacağınız şakra yüklemeleri, enerji çalışmaları, tespit ve yorumlamalarınızda renklere ilişkin rehberlik ihtiyacınız başlangıçda düşük olacak ancak zamanla bu bilgiye olan ihtiyacınızda oldukça hızlı artış gözlemlenecektir. Renklere anlamlarına ve kullanımına ilişkin kısa bir griş niteliğinde olan ilgili sayfamızda temel renk bilgisi basit şeklde psikoloji ve duygularda kullanımı ile aura şakra ve enerji sistemlerindeki anlamları üzerine kısa bir kaç bilgi vermeye çalışacağız.Başlangıçta renklere ilişkin teknik bilgiye ne kadar hakim olursanız zihninizde ve çalışmlarınızda kullanacağınız renge ulaşmanız o kadar kolay olur.

 

Renk Bilgisi

Renklere ilişkin temel renk bilgisine ilk başa almamızın nedeni çalışmalarınızda kullanacağınız renkleri ve tonlarının temel ayrışanlarına hakim olmaktır. Özellikle imajinasyon , meditasyon ve enerjide renk uygulama çalışmlarınızda renklere hakim olmanız kullanacağınız renge de hakimiyet sağlayacaktır.

 

 

 

 

Bildiğiniz üzere 3 ana renk vardır. Bunlar mavi sarı ve kırmızı renklerdir. Diğer renkler bunların karışımından ortaya çıkar.
Ara renkler olarak nitelendirdiğimiz renkler yukarıdaki resimde de görüldüğü gibi hemen üzerlerinde bulunan renklerin birleimi neticesinde elde edilir.

Siyah ve beyaz rengin elde edilmesinde ise ısık renkleri diye tabir edilen aşağıdaki renkler kullanılır

 

Soğuk ve sıcak renkler diye tabir edilen bir renk ayrımı vardır . Bu renk bilgisinde resimde ve sant alanında bilinen bir bilgidir. Bu ayırıma dikkatinizi çekmek istiyorum sıcak renklerin bedensel şakralara ve enerjilere soğuk renkler ise astral, ruhsal şakra ve enerjilere denk gelmektedir. Ayırım oldukça belirgindir.

 

 

 

 

Son olarak bilmemiz gerekn temel renk bilgisi ise zıt renklerdir. Bunun anlamı birbirleri içinde kullanıldıklarında diğer rengin belirginliğini arttırandır.Bunlarıda aşağıdaki son şeklimizde gözlemleyebilirsiniz.

 

 

 

 

Işık renkleri nasıl elde edilir ? Hangi miktarlarda hangi ışıkları kullanarak hangi rengi elde edebiliriz. Bu bilgi biz camlarla renk ,ışıklarla renk çalışmlarında yardımcı olacaktır.

Koyu Kırmızı ------ 2 adet kırmızı yarı şeffaf folyo ya da cam

Kırmızı----1 adet kırmızı yarı şeffaf folyo ya da cam

Truncu ---- 1 kırmızı 1 sarı yarı şeffaf folyo ya da cam sarı ya 1 fazla folyo koyarsak renk sarıya kırmızaya bir fazla kırmızı folyo koyarsak kırmızıya yaklaşır.

Yeşil --- 1 sarı 1 mavi yarı şeffaf folyo ya da cam

Turkuaz---- 2 mavi 1 sarı yarı şeffaf folyo ya da cam

Civit mavi ---- 2 mavi 1 kırmızı yarı şeffaf folyo ya da cam

Menekşe moru ---- 1 mavi 1 kırmızı yarı şeffaf folyo ya da cam

Mor ---- 1 sarı 1 mavi 1 kırmızı yarı şeffaf folyo ya da cam

 

 

 

 

Renklerin Psikolojide kULLANIMI

Kırmızı

İştah açıcı özelliğe sahip bir renktir. Temel dürtülerimiz olan beslenme korunma ve üreme ile olan bağlantısı sonucu öfke, adrenalin ,tutku,şehvet gibi psikolojik özelliklerin artısına neden olur.

Reklamcılıkda kullanımı ; Özellikle büyük uluslarası hamburger ve kola firmalarının kırmızı kullanmasının temel nedeni rengin iştah açıcı özelliğini kullanmaktır.

Turuncu Neşe , canlılık, mutlulukverici bir renktir. Duygularımızdaki sıcak beklenti ve ümitlerimizi ve sosyalleşmeyi simgeler . Ancak bu olumlu imaj sizi su yanılgıya düşürmesin kırmızıya yakın sıcak bir renk olan turuncu özellikle reklamcılık alanında yanlış kullanır ise kızgınlık yaratır. Örneğin Bir hastahane logosu ve konseptinde turuncu kullanılması hasta ve hasta yakınlarının ruhsal durumlarından uzak ve durumla uyum içerisinde olmadığından ortaya sadece kızgınlık duygusu kalacaktır.
Sarı Dikkat çekici bir renktir. Zihni uyaran bir renktir. Ancak çabuk vazgeçilen ve gecicilik hissi uyandırır. Kısa süreli ve periyodik çek etmeye dayalı çalışmalarda belli noktalara dikkat çekmekte kullanılır. Haftalık günlük işletme raporlarındaki o an için önemli yerlerin çizimi bu nedenle tercihen sarı fosforlu kalemler ile yapılır.
Pembe Yumuşaklık,sakinlik sevgi uyumun rengidir. çocuksu masum bir saflık ve pozitif hayalcilik doğasında vardır. Pembe rengi giyen kişinin tahsilat yapmasını kolaylaştıran bir renktir. Bu nedenle kasiyerler ve tahsilat yapan kişilerce kullanıldığında olumlu etkiler yapar
Yeşil Yeşil kalben ruhen huzur ve dinginliği simgeler , Bedensel rahtalama ve sakinlik veren bir renktir. Kırmızı ile kullanıldığında istenilen özellikleri daha baskın bir hale gelir ve bedensel gelimin rahatlamasına dikkat çeker. Operatör doktorlarda ve ameliyat personellerinde sağlığa yönelik güvenli huzur verici bir rahatlık sağlaması nedeniyle uyumlu bir tercihtir.Aman dikkat - Yeşilve mavi renklerde yoğun ve fazla kullanımdan kaçınınız, gereğinden fazla kullanıldığında sıkıcı ve durağan olmasının yanı sıra yaşam enerjinizi düşürerek olumlu etkilerinden uzak bir algıya neden olurlar
Mavi

Mavi rengide yeşil gibi huzur dinginlik verirken farkındalık üzerine etki gösterir ve zihinsel olarak bütünlük sağlaması nedeniyle verdiği rahatlık zihinsel ve sezgisel olarak etki gösterir. Mavi daha akılcı ve bilgi kariyerliliği simgeler. KArşınızdaki kişilerde yeterli bilgiye sahipliğin verdiği rahatlığı verirken sakin bir imaj vererek aşırı iddialı ve tehdit edici olmayan sahin bir yapı hissi uyandırır. Mavi rengin Turuncu ile kombine kullanılması maviye dikkat çekiclik kazandırıken keşfetme ve yeniliklere çosku ile açık olduğunuzun haberci renklerini de sergilemiş olursunuz. Mavi dikkati arttıran bir renktir. Öğrenmede mavi fosforlu ile üzeri çizlen yada mavi kalemle altı çizlen yerlerin zihinde kalması daha kolaydır.Aman dikkat - Yeşilve mavi renklerde yoğun ve fazla kullanımdan kaçınınız, gereğinden fazla kullanıldığında sıkıcı ve durağan olmasının yanı sıra yaşam enerjinizi düşürerek olumlu etkilerinden uzak bir algıya neden olurlar

Lacivert Lacivert daha derin ve ağır bir renktir Mavinin etkilerinden huzur ve rahatlama hislerinden daha derin ruhsal içsel bir bütünleşme yaratır. Duygusal yaşam ve dururmumuza daha derin bir bakış ve dinginlik sağlaması nedeniyle yoğun baskı ve stres altında çalışan , devam eden strese maruz kalan kişilerde lacivert sakinlik geniş bir dinginlik ve odaklanma sağlama özelliğine sahitir.
Mor Derin huzur veren bir renktir. Bu nedenle yatak nodalarında kullanılabilir . Bu özelliği sayesinde daha rahat uykuya geçmenize yardımcı olur.
Lila Tıpkı mor gibi yumusak ve daha derin sevgi ve yumusaklık ifade eden lila renginin rahatlatma özelliği nedeniyle yatak odalarında kullanıldığında uykuya daha rahat geçmemize yardımcı olma özelliği vardır.
Beyaz Beyaz ışığı yansıtan bir renktir. Tıpkı ışığı yantması gibi negatifi içine almamak gibi bir özelliği vardır. Psikolojik olarak saflık temizlik masumiyeti anlatmak için kullanılan bir renktir.Saf enerjinin temizliği gibi ruhsal duygusal ve bedensel saf temzlik duygu ve düşüncesini yansıtır. Beyaz negatifi içine almayan yansıtan bir renktir. Bu nedenle doktorlar ve sürekli negatif enerjilere maruz kalan insanların önlüklerinde beyaz kullanmaları kişileri ortamdaki negatife karşı koruyucu etki yaratır.Güçlendirici arındırıcı ve temizleyici bir renk olan beyazı hemen hemen her renk ile birlikte kullanmak mümkündür.
Siyah Siyah psikolojik olarak gücü simgeleyen bir renktir . Tüm renkleri kendinde toplayan siyah her şeye sahip mutlak güç duygusunu içerir. Çok fazla kullanıldığnda karamsarlık ve depresyon oluşturabilir. Yanında başka renkler ile kullanmak yerinde olur.Siyah rengi psikolojik olarak en iyi dengeleyen renk beyaz rengidir. Her iki rengin psikolojik etkilerindeki aşırılıkların dengelenmesinde siyah ve beyazın birlikte kullanımı uygundur.
Kahverengi Tavazuyu ve mütevaziliği simgeler. Kıyafetlerde kullanıldığında öz güveni düşük gösterirken , işyerleri ve meaknlarda kullanımı hızlıca kalma isteği uyandırır. Özellikle sürekli müşteri sirkülasyonu olan fastfood tarzı yerlerde müşterilerin hızlıca kalkarak yerine yeni müşteri lamak isteyen firmalarca ilgili ortamda kalma süresini kısaltmak için kullanılır. Kahverengi rengini kıyafetlerde terapistlerin kullanması uygundur bunu sebebi ise kişilerin kendilerini ve içlerini kahverengi giyen kişilere daha rahat dökebilmektedirler.

 

Duygu ve düşünce düzenleme çalışmalarında özellikle renklerin psikolojik yönlerinin kullanıldığı teknikleri kullanmak oldukça keyifli çalışmalar ortaya çıkartmaktadır. Duygu ve düşüncelerimizin ifadesinde sesler (kelime tonlama akıcılık) , bedensel duyular ( beden dili ,mimikler ) davranışlar ( tepkiler ,savunma ve yöneltmeler ) de olduğu gibi duygu ve düşüncenin uyumlaştığı renk ve renk freakns değerleri mevcuttur.

yaşamsal psikolojik oluş çemberinde olduğu gibi ( duygular, düşünceler, inançlar, davranışlar, psikolji,ruhsal durum ) bir birini tetikleme takip süreçlerle etkilediği ve herhangi birisindeki değişiklik otomatik olarak zincirde diğerleri üzerine etki ettiği gibi . Renkler, sesler, enerjiler, duygular, düşünceler, inançlar, karşılaştığımız durum ve olaylarda varoluşumuzun çemberi içerisinde birbiri ile etkileşim halindedir. Bu değişimi ve farklılaşmayı yaratmak için renkler psikoloji satış ve pazarlama reklamcılık sanat alanlarında kullanılır. Gerek belli durumların tespitine araç olup kolaylastırıken gerekse de ruh halleri duygularımızı değiştirir, satın alma kararlarımızdan mesleki yaşamımızın pek çok konusunda etkiler oluşturur ya da etkilenirler.

 

 

Renklerin enerji ÇALIŞMALARINDA kULLANIMI

 

 

 

Aura ve şakralar ile ilgili bölümlerde bir bir enerji sistemi için ilgili enerjiler ve renklerine değinmiştik. Şimdi de renkleri kullanımının ne derecede önemli bir hale gelebileceğine değinmek yerinde olur. Üstelik renklerle çalışmak oldukça basitken bu aracı kullanmamak ve bundan faydalanmamak büyük kayıp olur. Enerji çalışmalarında renklerle ilgili iki yön vardır; Renkleri algılamak ve renkleri kullanmak.

 

 

Renkleri Algılamak ;

Bu başlık biraz korkutucu gelmiş olabilir. Belkide imkansızmış gibi gözüküryorda olabilir. Ancak korkmayın. Çünkü gerçek dünyada sihir yoktur. Gerçek dünyamıza sihiri getiren bizim bilinmeze olan bilme arzumuz ile yaptığımız keşiflerdir. Bu gün dünyanın en ücra yerleri bile kesfedilmiş ve adım atılmamış bir karış toprak belki de kalmamışken yeryüzündeki en büyük gizemin biz insanoğlu,yani kendimiz olduğunu biliyor ve kendimizi kesfetmek için büyük çaba harcıyoruz. Harcadığımız çaba ölçüsünde de karşılığını alıyoruz . " Renkleri algılamak " gözlerin gördüğü , bilginin yukarıdaki gibi anlamlandırdığının dışında bir bilinmez olduğu için belki de bizi biraz korkutuyor ve sadece özel yeteneklere sahip insanların yapabildiği ya da yapılamaz, gerçek olmayan bir varsayım olarak nitelendirmemize neden oluyor olabilir.

Renkleri görmek, renkleri hissetmek, renkleri içimizde duyumsamak, olarak farklı sekillerde olabilir.

 

Alanla ilgilenen meraklı kişiler aura fotoğrafcılığı denen bir teknik duymuştur. Bu renklerin görselleştirlebildiği teknik cihazlara sahip olmamanın eksikliğini hissediyor olabilirsiniz

 

 

 

 

 

 

 

 

Altrnatif 1

Bu sistemlerde bilgisayar ekranından aura görselinizi görebilir, printer dan çıktı bile alabilirsiniz. Aura fotoğrafçılığı ile ilgili cihazları ise 2000 Usd ile 6000 Usd arasına yurt dışından temin etmeniz de mümkün. Buraya kadar anlattığım kısım aslında günümüz teknolojilerinin Aura ve şakra sistemi enerji ve renklerine ilişkin bilimsel verilerle kesin olarak baktıklarını göstermek maksadıylaydı. Bu alanda bazı üniversitelerin farklı ırk kültür ve yaşlardaki kişiler üzerine yaptığı ciddi araştırmalar mevcuttur.

Şimdi tekrar konumuza dönersek renkler hemen orada, avucumuzda, bedenimizde, etrafımızda aslında her yerde . Mesele birazda,bunlara yeterince odaklanıp algılamak için zaman ve çaba sarfetmekte. Bu alanda aura gözlükleri Aura fotoğraf cihazları gibi destekleyici ekipmanlar olsada , bu yetinizi geliştirmek ve kücük de olsa imajlara ulaşmanızı sağlayacak basit yöntem ve antramanlardan da bahsetmemiz mümkündür. Her insan enerjiler üzerine calışabileceği ve belirli şeyleri kendi başına yapabileceği gerçeği gibi yine yeterince odaklanmış ve bu konuda gayret gösteren her kişide renkleri görebilecek ya da algılayıp hissedebileceği özelliklere sahip olabilir. Bu farklı seviyelerde olabilir.Bu şu demek değilidir " her daim durmadan dünyaya negatif bir film gibi yanlızca garip renklerde algılmak " Yeterince farkında odaklandığınızda bazı imajları alabilmeniz ya da bazı sezileriniz ile zihninizde bir imaj oluşturabilmenizdir. Bu yanıp sönen bir ısıma gibi olabilir bir kez bir an çıkabilir. Bazen saatlerce odaklanmanız gerekirken bazen bir anda zihninizde parlayıp sönebilir. Özellikle meditasyon, yoga ve derinleşen trans durumlarında bu ve benzer algılarımızda açılma olur. Bunun nedeni zihnin kalıplarından sıyrılması ve daha hasas bir odaklanma seviyesine geçmesidir. Genellikle üzerinde çalışılan kişi ve enerji sistemi çalışma esnasında odaklanmanın artısı ile daha belirgin bir hale gelir. Bu çalışmların sayısı arttıkca gözlemlenen imaj sayısı ve farklılara ilişkin hissetme yetinizde doğal olarak artacaktır. Önemli olan odağınızı bu alanda hassasiyetinizi arttırmaya vermektir. Devamında cok sayıda çalışma ve farklı enerji sistemi üzerinde durmanız ve tecrübe etmeniz neticesinde hızlı gelişmeye şahit olmanız kaçınılmaz olur. Her zaman renklere ilişkin imaj almak zorunda değilsiniz bunu unutmayın , gerçekten gerekli bir imaj varsa ve siz ihtiyacınız olan süreye odaklanmaya ulaşabildiyseniz kendliğinden oluşacaktır. Bu algı sadece görsel değil , tat, koku,dokunsal hisler olarak da ortaya çıkabilir. Yoğun bir sıcaklık, karıncalanma, kirlenmişlik hissi,soğukluk hissi seklinde algıladığınızda aslında bir alan ve enerji fotoğraflama çalışmasıdır diyebiliriz.

 

Alternatif 2

Renkleri Algılamak / hissetmek ile ilgili olarak yapabileceğiniz çalışmalara bazı örnekler vermek gerekirse , Birbirine eş özellikteki farklı renk kartlarının renk frekanslarını elleriniz/ parmaklarınızla hissederek ayırmaya çalışmak, çevrenizdeki kişilerin belirli yoğunlukta hissetikleri duygular olduğu zaman bunlara dikkatinizi odaklyarak bunların rengini, kokusunu,enerjisinin sezini hissetmeye odaklanmak, gözleriniz kapatıp karşınızda üzerinde çalıştığınız kişinin enrjisini sezgilemek ve yine zihninizde renklerden oluşan bir görsel koyasını canlandırmak gibi basit egzersizler bu konudaki sezilerinizi geliştirmenize yardımcı olabilir. Bazen öyle bir yönünüzü farkedersiniz ki karşınızdaki kişinin bir duygusu ya da sorunu sizin bedeninizin belirli bir bölgesinde sıkıntı hissetmenize neden olur. Ççok yoğun acı sonucu oluşan duygu blokları üzerinde çalıştığım zamanlarda bir anda mideme oturmuş kocaman bir taş varmış hissiyle karsı karıya kalırım. , Bazen zihnimde odadan kendimi dısarı atma isteği oluşur. Tüm bunlar da görü ve sezidir, yorumlanmaya değerlendirilmeye ve çözümlenmeye ihtiyaç duyarlar.

Alternatif 3

Görsel olarak bu alanda kendiniz geliştirmek gayesindeyseniz bunun içinde yapabileceğiniz çalışmalardan bazıları su şekilde olabilir.Hafif loş bir ortamda karşınızdaki kişinin aura ve şakra renklerini görmek için dolaylı odaklanma antramanı yapabilrisniz bu antramanda göz bebeklerinizle değil direk gördüğünüz odaklanmış görüşten farklı olarak baktığınız noktanın etrasında gözlerinizin yanları ile yarı farkında olduğunuz seyleri görmeye calışmanız gerekir. Uzun süreli kalıcı kesintisiz bir görsel olarak odaklamayın kendinizi çünkü görebileceğiniz imaj yanıpr sönen bir flaş lambas gibi bir anda gelip gidecektir. Görüp görmediğinizden bile süphe duyuracak hızla gelip giden bu görselleri görmeye başladığınız da bu konudaki çalışmalrını arttırarak görsel yetilerinizi geliştirmeniz mümkün olur.

Alternatif 4

Rengi sormak denen çok daha basit teknikler ve yöntemler dizisidir. Bir kaç farklı şekilde tespit edilebilir.

- Sarkaç yöntemi ile ilgili renge ilişkin sorular yöneltmek ve beden enerjisinin doğru cevapları vermesi sağlanmak

- Kinesyolojik teknikler ile rengi sorgulamak ve cevaplarını almak

 

Alternatif 5

-Duygu renkleri düşünce renkleri çözümleme çalışması . Bu çalışma pisikoterapik bir çalışma olup kişinin kendi duygusunu ifade etmesne olanak sağlayan bir diğer bilinçaltı uygulamasıdır.

- Yine psikoloji alanında daha yoğun kullanılan resimlerden analiz çalışmasıda bu dolaylı yöntem grubunda kullanılabilen diyer bir ana teknik olarak renk çalışmlarında Duygunun düşüncesinin ve enerjilerimizin renklerini görselleştirerek bize rehberlik edebilmelerinde önemli çalışmlar arasında yerini alır.

 

Renkleri algılamak bize kişinin gözüken bilinen durumundan öte daha derin bir bilgi imkanı salarken elde edilen bu bilgiyi diğer çalışmalarda elde edilen bilgilerle birleştirmek ve gerekli çalışmaları yapmak kısmına gelindiğinde renklerle yapılan uygulamalar da yapılan çalışmalarda önemli bir bacak haline gelir

 

ReNKLERLE ÇALIŞMAK

 

Renkleri bilmek ve tanımak - Renk bilgisi ile başlamamızın temel nedeni renkleri iyi tanımak için bir zorunluluktu. Ana renkler , ara renkler ve renklerin bir birleri ile nasıl karıştılırsa hangi renkleri elde edeceğimiz, zıt renkleri kullanırken hangilerinin zıt renk olduğu, soğuk ve sıcak renklerin hangileri olduğunu iyice özümsemeden bunları zihnimizde ve enerjimizde canlandırıp pratik olarak kullanmamız oldukça zordur.. Renk bilgisi canlandırma ve imajinasyon calışmlarında da görsel hayal kurulurken yada kurdulurken etkin bir şekilde kullanılır. Belli duygu düşünce ve enerji değişimleri yaparken baskınlaştırmak istenilen duygu düşünce ve olayın rengi kuvvetlendirlir ya da zıt renkler ile daha net algılanması sağlanırken farkındalığ yükseltmek mümkün olur . İstenemeyen duygu düşünce ve olayın rengi ise değişitirlmek suretiyle ilgili durumun enerjisi ve durumu ise değiştirmek için renk geçişlerinin uyumlu olamasına özen göstermek gerekir.

Bunun yanı sıra enerji yollama ışık ve camlarla yapılan çalışmalarda doğru rengi elde edebilmek için hangir enkleri hangi oranda karıştırmak gerektiğinin bilgiside yine renk bilgisi içerisnde yer alır. Zihninizde net bir şekilde canlandıramadığınız bir rengi belli çalışmlarda da kullanmanızda pek mümkün değildir.

Renkleri Canlandırmak - Özellikle enerji sisteminde arzu edilmeyen bir renk algılandığında bu renk ilk başlarda duygu bloğu mevcut ise başlarda sizi değişmemek ve çözülmemek için oldukça zorlar . Zihninizde ve enejinizde tutuğunuz karşıt rengi yada yumuşatmak için kullanacağınız diğer rengi , kimi zamansa güçlendirmek için tutacağınız temel rengi sürekli olduğu duruma çeker. Bu gibi durumlarda rengi ısrarlı sekilde canlandırmak ve güçlendirmek gerekir. Canlandırabildiğiniz ölçüde rengin frekansına daha güçlü uyum sağlamanız söz konusu olur. Rengi canlandırma için yapacağınız bazı antramanlar vardır. En basit olarak renk kartları oluşturarark bunlara belli bir süre bakmak sonra gözlerimizi kapatarak rengi canlandırmaya çalışmak en rahat kullanabileceğimiz başlangıç antramanıdır. Renkleri canlandırma çalışması yaparken ilgili rengi en fazla temsil eden meyve , doğa içersinde size hos bir duygu veren an yada nesne ile canlandırmak en iyi sonuç veren yöntemdir. Dusagusal olumlu etki rengin canlandırma kabiliyetini ve gücünü arttırır.
Renkleri Hissetmek - Rengi hissetmek aura ve şakra okuma aşamasında isinize yarayacak bir çalışmadır. Yine aynı alan kapsamında kişilerin duygularının renklerini , o an ne hissettiklerini hisstmek algılamak iletişim içinde oldukça etkin kullanım alanına sahiptir. Kişilerin aura renklerini görmek kadar belli grupların bir eğitim ve çalışma esansında karşılıklı enerji etkileşimlerini hissetmenize olanak verir. Bu görsel temasta bulunmak olmayabilir. Bu sadece rengi hissetmek şeklinde de olabilir. Gözlerinizi kapatarak zihnnizde kişi ya da topluluğu canlandırdığınız aklına ilk belirgin olarak gelen renkte bir hissetme ve algılama çeşiddir. Bunu geliştirmek için gözlem yaparak yetimizi ve hassasiyetimizi arttırmanın mümkün olacağı gibi bir başka yöntemde renk kartları oluşturup bunları gözlerimiz kapalıyken doğru şekilde hissetmeye çalışmak olabilir. Ancak kişiler üzerinde yapacağınız hissetme calışmlarında renk kartlarına göre hem daha net bir algı hemde psikolojik ve enerji durumlarını gözlemleyerek renklerle birlikte daha geniz bir tecrübe birikimi edinmeniz mümkün olacaktır. Renkleri başlangıçda algılayamamanız normaldir. Renkleri algılayıp bunları anlamlandırammanız ve size rehberlik edecek birilerine de ihtiyaç duymanz süreç içerinde beklenen bir durumdur. Renkleri dah anet algılamak için basit meditasyonlar ve nefes egzersizleri ile zihin frekans seviyenzi düşürmeniz ve hafif bir trans - meditasyon durumuna kendinizi çekmeniz algılarınızı ve hislerinizi güçlendirecek ve daha net çabuk görsel almanızı sağlayacaktır. Karşınızdaki kişi ve kişilerde sisizn bu frekansınaza ne kadar yakın bir frekansta ise bu durumda algı ve sezi kapasiteniz bir o kadar artacaktır. Bu yüzde meditasyon ve trans çalışmlarında algılılar oldukça güçlü olur ve net görsellere ulaşmak çok daha kolay olur.
Renk Olmak - Renkleri canlandırmak, renkleri tutmak, renkleri yansıtmak, ve renkleri görmek kavramlarının yanı sıra bir rengi etkin kullanmak için , başkasına daha berin akatara bilmek - kendi sistemimizdeki etkisini arttırabilmek için rengi zihnimizde giymemiz , hatta tenimizi ve tüm bedeninimizin organarı dahil o renge dönüştüğümüzü net bir şekilde canlandırabilmemiz rengin etkinliğin ve kullanım etkilerini arttırmakta kimi zaman önemli br yardımcımız olur. Tututuğumuz renk olduğumuz renk bizim enerjimizi değiştirdiği gibi iletişimde olduğumuz kişilerinde bizimle ilgili algı ve hislerinde etki edecektir. Etkili bir konuşmacı olmak , çekici bir insan olmak, çatışmadan uzak kalabilmek, insanlara güven ve huzur verebilmek için bu uygulama oldukça etilidir.

Renkleri Aktarmak - Renkeleri aktarmada yardımcı nesneler olmaksızın birebir çalışmlarada , enerji uygulamaları ve canlandırma çalışmaları söz konusudur. Bait enerji antramanlarından öğrendiğiniz avuc içlerinizden enerji vermek , enerji çekmek, enerjiyi sabit tutumak ile ilgili antramanları, renkleri de işin içierisine katarak uygulayabilirsiniz. Yine başka bir yöntem olarak aura ve derin meditasyon çalışmlarında telepatik düzeyde göresel imaj ve renleri kişiye aktarma uygulamaları şeklinde aktarmaya gayret göstrebilirsiniz. Bu uygulamalarda ilgili renk duygu ve enerjisi ilgili enerjiyi simgeleyen güçlü sembol ve doğal durumlarla birletirerek bir senarjo kapsamında imajine ediklmesi rengin etkili algılanmasını enerjinin daha rahat aktarılmasını sağlayacaktır.

 

 

 

HANGİ RENGİ NEREDE KULLANMALIYIM
Renklerin Enerji sistemindeki
Duygusal, Fiziksel, ruhsal anlamlarI

İlk yapmamız gerekenin ihtiyaç duyulan alanı doğru belirlemek , rengi kullanmasını öğrenmek , renk kullanımı ile ilgili canlandırma ve rengi tutma sonrasında da aktarma ile ilgili çalışmlarda kendimiz geliştirmek olduğunu bir kez daha hatırlamak isterim.

Öncelikle şakralardaki renkleri ve kullanımlarını hatırlayalım ;

ŞAKRA RENGİ DÜŞÜKSE YÜKSEKSE
Kök Şakra Kırmızı Kırmızı Yeşil
Karın Şakra Turuncu Turuncu Mavi
Mide Şakra Sarı Sarı Mor / Menekşe
Kalp Şakra Yeşil Yeşil Pembe / Açık Kırmızı
Boğaz Şakra Turkuaz Turkuaz / Mavi Turuncu
Alın Şakra Civit Mavi Civit Mavi Turuncu
Tepe Şakra Mor Mor / Menekşe Sarı

Tabloda görüldüğü üzere yükleme için kendi rengi düşürme içinse renk bilgisinde gördüğümüz zıt renkler kullanılmakta.

- KIRMIZI -

Kırmızı tutkunu rengidir . Sıcak bir renk olan kırmızı ısıtan arttıran bir renktir .Oldukça güçlü ve dikkat çekicidir. Duyguları günlendirmesinin yanı sıra güçlü duygularında rengidir. Güçlü bir renk demiştik özellikle duygular üzerindeki etkiside aynı şekilde güçlüdür. Öfke bu nedenle kırmızıdır. Tıpkı kırmızı gibi öfkede büyük bir güçtür. Öfke kimi zaman dostumuz koruyucumuz kimi zamansa en büyük yıkıcı güçlerimizden birisi olur : Doğru kullanıldığında olağan üstü güç ve enerji sağlama yetisine sahiptir Tıpkı ateş gibi sıcaklığı bizi ısıtırken fazlasıda bizi yakar. Kırmızı Özellike kök şakramızı ilgilendiren duygularda fazlalıgında yıkıc olurken uygun dozlarda ateşleyici ve dengeleyici rol oynar.
Öfkemizin fazlacı yakıcı ve acı verici olurken , uygun miktardaki öfke bazı değişiklikleri yapma ve eyleme geçme gücümüzü tetikleyebilir. Öz güvenimiz için kullandığımız kırmızı bencilliğe , şişki egoya , narsizme dönüşürken , güvenin fazla kırmızı etkisinde kalması teşhircilik ve tacizcilik şeklinde . Tutkumuz ve heyecanımız ise hırs ihtiras ve cinsel sapkınlık olarak karsımıza çıkabilmektedir. Aslında değişime geçebilme gücü, öz güven , güven ,ihtiras ve tutku nasılda yaşamımız için gerekli özelliklerse fazlası da yaşamımıza bir o kadar zarar veren niteliktedir.Bu sebeple Kırmızı rengin kullanımında hasas olmak gerekir.
Kırmızı Renk Şakra sisteminde Kök şakrada kullanıldığı gibi Aura üzerinde duygularımızın gözlemlenmesinde ve fiziksel sıkıntılarımızın bazıların desteklenmesi ve düzeltilmesinde de belirli anlam ve görevler içerir.

Auramız üzerinde kırmızı gözlemlerinde vücuttan belli bir bölgeden dışarı doğru akan kırmızı bir enerji görseli karsıya yönlendirilmiş öfkenin yansıması iken bir balon gibi toplu ve donmuş kırmızı bir yumak ise baskılanmış öfkeyi ifade eder. Yine kırmızı cinsel enerjinin yada kök şakra enerjisinin diğer şakra sitemi üzerindeki güçlü etkisi dünyevi enerjilerin yoğunlugununda göstergesi olabilir. Baskılanmış duygu ve enerji yapılarının patlaması ve patma öncesi ısınarak kırmızı ve kırmız karısık tonlamaların artması sözkonusu olabilir. Kırgın bir kalbin saf ve temiz pembesi kırmızılaşarak kırgınlıgın ve ya ihanetin pembeyi kırmızıya çevirdiğini görebiliriz. Duygu boşalmalarında kırmızı rengin sıcaklığı duygunun boşaldığı bölgede güçlü bir ısı çıkışı şeklinde gözlemlenebilir. Ağlama ve öfke nöbetleri bu biriken enerjinin boşalımı esansında gözlemlenen diğer görsel ögeler olmaktadır.

Kırmızı rengin şakra sisteminde kullanımında kök şakra ile tepe şakra enerjilerinin dengelenmesinde faydalanmak mümkündür keza bu dengelemeye yukarıda belirttiğimiz sarı ile devamında da mor ve beyaz ile destek vermek yerinde olur.

Duygu durum çalışmlarında , derin inkar , kaçış durumlarında , çözümlenmesi ve üstesinden gelinmesi güç gözüken duyguların bloklarının çözülmesinde kırmızı kullanılarak çözüm ve çözülme için gerekli itici gücün oluşması sağlanabilir. Duygu değişim aşamalarında öfke ve enerji patlmaları ile çözülme süreçte bir sonraki adıma hızlı geçişin çoğu zaman göstergesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bilinçli olarak yüklenenen Kırmız / öfke duygu blogunun çözülmesi erimesi yada patlaması şeklinde biriken enerjinin güçlü bir şekilde açığa çıkmasına yardımcı olur.Bu hızlı farkındalık oluşturmak için yapay oluşturulan bir yüklemede kırmızının kullanımına örnek olabilir.Yine korkular üzerinde kök şakrada yapılan çalışmalarda beyaz ve ardında kırmızı renk kullanımı ilgili korku alanındaki duygu ile müacadele etme gücünü arttıracak cesareti güçlendirecektir. İlgili korku ve duygunun çözümlenmesi safhalarında bize yardımcı olacaktır. Sadece kırmızı yüklemek kokunun çözülmesi için çoğu zaman yeterli olmamaz. Isınan ve boşalan duygunun farkındalık ve duygu anlam değişikliği ile onarılması ya da yeniden yapılandırması esnasında bize ihtiyacımız olan gücü ve desteği sağlayacaktır.Bildiğimiz üzere Kırmızı seks,şehvet,tutkular,intikam,hırs ve cesareti de arttıran bir renktir. Kullanımında aşırıya kaçmamak engeli bir sistemde gereği kadar kırmızı kullanmak yerinde olur.

Kırmızı Şakra sisteminde ilgili kök şakrasına bağlı organ ve sistemlerin güçlendirilmesinde ve bazı fizyolojik kısımlar üzerinde olumlu etkilerinden bahsedilir. Kök Şakrayı yüklemek içinde kırmızı kullanıldığını hatırlamamızda fayda vardır.

Nefes ile yapılan çalışmalarda kırmızı uygulaması enerji toplamaya, soğuk algınlıkları sinüs ve mukoza akıntıları için uygulanan bir renktir.
Kan, Sinir sistemi,omurga,mesane,kemikler,üreme organları gibi organların enerjilerini yükleme ve güçlendirme için kullanılırken düşük tansiyon,mesane ilahapları ,kansızlık, ksıırlık,cinsel soğukluk,adet gecikemesi,kan kayıpları,menapoz sonrası halsizlik, enerji azlığı,yorgunluk, ksıısrlıkbağırsak tembelliği cilt ve deri kurumaları,kısırlık ve iktidarsızlık ,soğuk algınlıkları, balgamlı rahatsızlıklar ,vücut ısısını arttırmak kanı hareketlendirmek , kan dolaşımı gibi sorunlara kırmızı rengin iyi geldiği öylenmektedir. Şifacılıkda kırmızı kullanımında kanserli böleyi bioenerji ile ısıtmak için se yine kırmızı renk gözde bir renktir. Yüksek tansiyonu olan kişilerin kırmızıdan uzak durması yada aşırı kırmızıya maruz kalmaması yine Sinirlilik, ateş ,ülser,stres ve gerginlik yaşayan kişiler ,iltihap, kas zedelenmeleri ve şişlik ,yanık sorunu olan kişilerin kırmızıyı ve kırmızı ile yapılan calışmları kullanmaması yerinde olur.

 

- TURUNCU -

Ara bir renk olan turuncu kök şakrasının kırmızı ile yaşam enerjisini alır , Karın şakrasının ihtiyaçlarını ve öz benliği simgeleyen/ aynı zamanda zihin ( tepe şakrasını ) yüklemeye yarayan sarı rengin birleşerek yaşamımıza neşe keyif ve mutluluk katmasını sağlar . içe dönük , duygularını yansıtmakta zorlana insanlarda cesaret ve güven duygusu oluşturur.Turuncu Kırmızıdan sonra gelen sıcak renklerden ikincisidir.. Karın şakramızın rengi olmasıda belkide bu yüzdendir . Kalbimizden ve ruhumundan süzülüp gelen gelen düşünce ve duygularımız ile kök şakramızdan gelen yaşa enerjimiz ve fiziksel canlılığımızın getirdiği güçlü yaşam enerjileri ve tutkularımız birbirlerini burada bulurlar duygularımızın kırılganlığına ve saflığına sıcaklık ve direnç katan kök şakramızın kırmızısı mantığımızın sarısıyla duygularımızı anlamlandırmaya çalısır. Bu nedenle uzun süre ve aşırı yoğunlukta kullanılan turuncu bir süre sonra yorar bıkkınlık uyandırır. Yoğun kullanımda bazen mantığa bazen de kök şakrasının kırmızısının getirdiği kzıgınlık ve bedensel ihtiyaçlara kayıverir. Bu nedenle turuncu ile beyaz kullanmak hem göz zevki açısından rahatlatıcıdır hemde turuncunun etkilerini güçlendirmesi ve saflaştıması etkisine sahiptir.Turuncuyu oluşturan sarı renk her ne kadar mantık ve zihin odaklı da olsa Turuncu rengin ait olduğu karın şakramız daha saf çocuksu ve beynin sağ yarım küresi ile ilintilidir. Bu kadar sıcak keyifli enerjik ve sıcak bir renkte olması duyguların ihtiyaç duyduğu enerjiyi destekleyip canlı tutabilmek adına olabilir. Keza bu renkteki enerji yaşamın temel kaynağı cinsel istek ve arzuyu destekleyecek sıcak bir renk olmasından da kaynaklanabilir.

Canlılık neşe , bilgelik ve sosyalliği teşvik eder. Bu nedenle duygusal ve ruhsal sıkıntılarımızda canlandırıcı olarak beyaz ile birlikte kullanmak bizi daha keyifli yapacaktır.

Aurada gözlemlenen turuncu canlı yaşam gücünü temsil ederken bazende hırsı gösterebilir. Aura ve şakra çalışmlarında Turuncu renk karın şakrasını yüklemekte kullanılır. Aşırı çalışan karın şakrasının dengelenmesi ile mavi renkle mümkün olur. Turuncu ile yapılan çalışmalar cinsel gücü ve potansiyeli arttırdığı gibi bağışıklık sistemi ve direncide yükseltir.Turuncu ile desteklenen karın şakrası vücut sıvıları üzerinde etki göstrerek yumurtalıklar ve erbezleri sıvılarını , süt üretimi,dişi üreme organlarını böbrekleri deriyi duysal sağlımızı ve özellikle şeftaliye yakın tonları kas sistemimizi güçlendirir.

Nefes ile yapılan uygulamalarda ve meditasyonlarda neşe ve keyif vermek, yaratılıcılık ve coşku oluşturmak, solunum yolu sorunlarına destek vermek amacıyla kullanılır. Pembe ve şeftali rengi tonlaamaları ile birlikte kullanımı oldukça keyif verici ve duygusal açıdan rahatlatıcıdır.

Bioenerji çalışmlarında Turuncu renk böbrek rahatsızlıkları, kabızlık, kas krampları,süt azlığı allerji, enerji düşüklüğü, depresyon, travma ,sindirimi güçlendirmek ve canlandırmak maksadıyla yapılan çalışmalarında fayda verdiği düşünülür.

 

- SARI -

Sarı ana reklerden birisidir. Mide(Güneş sinirağı ) şakrasının rengi olan sarı bedenin zihinsel farkındalığı üzerinde zeki bir enerjiye sahiptir. Güneşle özleştiren şakranın rengi olan sarı yüksek bir özbenlik farkındalığı geliştirirken tıpkı güneş gibi gerçekte kim olduğumuzun farkındalığı ile tüm bedenimize sıcaklık ve ışık verir.Sarı her ne kadar solar pleksusu yüklemekte kullanılsada aynı zamanda alın şakrasını güçlendirmek içinde kullanılan bir renktir. Bedensel yeteneklerimize beceri güç ve atletiklik sağlarken eğilim ve yeteneklerimizin farkına varmamıza hizmet eder. Zihninde ,beden ve bedensel enerjilerdeki gözüdür sanki. psikolojik ve bedensel sıkıntılarımızın , Bedenimize uyumlu-uyumsuz gıdaların, kimliğimize özbenliğimize uygun olan-olmayan durum düşünde ve eylemlerin mesaj ve belrtilerinin ve bilgilerinin toplanıp dağıtıldığı yer olan solar pleksususun renginin ve enerjisinin sarı olması güneş gibi güçlü bir ısık ve enerjiye ihtiyaç duymasından ve zihin ve beden arasındaki dengeyi en iyi sağlayabilecek rengin sarı olmasından kaynalanıyor olabilir. Çünkü sarı dengeleyici ,sakin ,imserlik veren ve rahatlatıcı bir renktir. Ne kırmızı kadar agresif ne mavi kadar sakindir. Dengeli dikkati ve rahatlamayı temsil eder. Rahatlama zihinsel odaklanmaya imkan verir. Bu yüzden kısa süreli odakalnamalarda sarı renk etkilidir. Öz benliği beslediği için güveni arttırırken rahatlama sağladığı için iyimserlik ve gevsemeye yol açar. Tıpkı güneşin hep var olması gibi sarı olagan devamlılık ve denge duygusu verdiği için bir süre sonra rahatlama ve gevseme ile kalıcı ve derin zihinsel etki bırkamaz bu nedenle gecici hafıza bu renkten faydalanırken kalıcı hafıza üzerinde güçlü bir etkisi yoktur.Tıpkı bedensel farkındalığımızda her an değişen durumlara karşı solar pleksusun sürekli denetiminde olduğu gibi sürekli yeni değişkenleri kontrol ve uyumlu çıkanı onaylayıp, kabullenip bir diğerine geçmesi gibi. Sarı hayatı kabullenmek sindirmekle ilgili bir enerjiye sahiptir.Bize gerçekte kim olduğumuzu ve ne istediğimiz bulmamızda yardımcı olur. Bu nedenle dengeleyicidir. Sarı renk şakrasının görevi gibi sindirim siteminde etki gösterir.

Nefes çalışmları ve Meditasyonda kullanılan şekliyle sarı özde bize ait olan ihtiyaç ve arzularımızı belirlemek ve gerçeğe çevirmek üzerine odaklanma ve hayatımızı bu bilgiler ışığında yönlendirmemize yardımcı olacaktır. Zihnimizin berakklaşması , hazmetme ve sindirim spazları içinde imajine edilerek fayda sağlanması mümkündür.

Radyestesi ve kinesyoloji çalışmlarında negatif ve pozitif düşüncenin bu şakra üzerinden gözlemlenmesi mümkündür . Sarı renk bu gözlemin daha net gözlemlenmesinde yardımcı olacaktır.

 

Aura üzerindeki sarı renk zeka ve akılcı düşünmeye işaret ederken alın şakrasına yükleme yapılması ve zihnin berakklaştırılması çalışmlarında etkili sonuçlar verir. Altın sarısı renk ve ısıkların aura üzerinde kullanımında ve gözlemlenmesinde derin ilahi ısık ve bağlantı ile içselleştirilmiş ilahi sevgi enerjisi sağlamak mümkündür. zihinsel sıkıntılarda altın sarısı renkler kullanmak olumlu etkiler yaratır Yine altın sarısı renk tepe şakrasının yapılandırması ve yüklenmesi için kullanılır.Tüm enerji sisteminde ve aurada altınsarısı ile parlak gümüş rengini birlikte kullanmak ise ilgili sistemi saflaştırmak ve temzilemek açısından etkili olacaktır. Aura üzerinde sarı kırmızı görsel algı öz benlikle ilgili takıntılı düşünce yapsını gözterebilir. Temel ihtiyaçlarla evrensel denge kurmakta agresif yönde eğilim göstren kişi kendi ihtiyaçlarına baskın ancak bu ihtacları talep ederken cevresine yeterince saygılı paylaşımcı ve uyumlu değilidr. Bu nedenle ihtiyaçları karsılansa bile yeterince tatmin olamaz. Bu durum Şakralar bölümünde mide şakrası epilektif bozukluk gösterdiği durumda alma verme dengesinde bozukluk ve yüksek ego olarak bahsedilen epileptik bozuklukla genelde uyum gösterir.

Metafiziki yönü bakımından psikolojik rüyalarımızn analizinde ve farkındalığında kendimizi daha iyi anlamamıza yardımcı olacak nitelikte olmasıdır.

Sarı renk ve mide şakra diyaframıda kontrol eder dolyısı ile meditasyonda , kalp şakrasına enerj yüklemede , diyafram nefesinde önemlidir. Nefes alma güçlüğü ve psikolojik olarak yaşanan nefes daralmalrında diyafram nefesi ile yapılan nefes calışmlarının beraberinde sarı renk iyi sonuçlar verir.

Sarı rengin bioenerji çalışmalarında sindirim, diyafram nefesi,böbreküstü bezlerine , bağırsak safra kesesi, pankreas karaciğere enerji verilmesinde kullanıldığı ve sindirm güçlükleri,hazımsızlık, mide sorunları, sırta vuran ağrılar, gaz sorunları,kan damarlarının açılması ve daralması,yiyecek allerjileri,karaciğer problemleri,şeker düşüklüğü,safra kesesi taşı, kas krampları nefes darlığı, zihinsel enerji düşüklüğü, kafa karsıklığına iyi geldiği söylenir.

 

- YEŞİL -

Gökkuşağı renkleri içerisinde en ortada yer alan renk yeşildir . Yine Şakra sisteminde bedensel ve ruhsal akraları tam ortasında yani merkezinde durur. Duyarlılık Şefkat, Huzur, Doğa ve iyileşmeyi şimgeler, İçinde barış,inanç, umut ve yakınlığı barındırır. Yeşil renk kalp şakrasını yüklemek için kullanılan bir renktir. Fazla yüklü şakrayı rahatlatmak ve enerjisini temizlemek içinse pembe rengi kullanabiliriz. Kalp şakrasına bağlı Timüz ve lenf bezlerinin vücudun savunma mekanizmaları ile mikroplarla savaşta yaptığı katıkıyı biliyoruz . Dolayısı kalp şakrasını timüs ve lenf bezlerini uyarmak anlamına gelmekteki buda yeşil rengin sağlık için yoğun kullanımını göstermektedir. Ancak yeil renk coğaltıcı onararıcı , bolluk hissi veren bir renk olması nedeniyle pek cok kaynakça kanserli kişilerde tercih edilmemesi gerektiği üzerine durulurken bazı kaynaklarcada yeşilin onarıcı özelliği olduğu ancak beyazın çoğaltıcı ve olumsuz etkiler yaratan bir renk olduğu üzerinde durulur . Yeşil doğayı simgeleyen kendimizi ait hissettiğimiz doğanın bir parsısı olarak dingin ve rahat olduğumuz bir renktir. Genel olarak fiziksel sağlık üzerinde olumlu yapıcı ve onarıcı bir renktir. Bağışıklık sistemimizi desteklemek ile birlikte fiziksel sağlığımızda onarıyıcı iyileştirici etkiler sağlar.Direncimizi arttırıken kötü alışkanlıklarla müzdalede faydalı bir renktir. Yeşilay sanırım yeşili bu sebeple rengi olarak tercih etmiştir.Kalp şakrasını güçlendirmeye yarayan renk kalbi genişletir ve doğanın bizi kabulu gibi bisimde doğayı ve dünyayı daha kolay kabullenmemize yardımcı olur. Bu sayede daha geniz bir kalbe ,bakış açısına ve vizyona kavuşmamızda etkili olur.

Sarı ile birlikte kullanımında kendi öz benliğimizin ve kimliğimizin kabullenilmesine ve kendimizle barışık olabilmemize yardımcı olurken . Tek kullanımında kalp şakrası özelliklerini güçlendirir genel fiziksel sağlık enerjisi yükler.
Aura üzerinde yeşil renk bedensel sağlık göstergesidir. Aura üzerinde koyu kirli rahatsız edici yeşil rengin kıskançlık, çekememezlik kirli koyu yeşil kahverengi tonların ise uyuşturucu ve alkol bağımlılıklarına ve kirlenmişliğine işaret ettiğini gözlemlemek mümkündür.
Meditasyon ve nefes çalışmlarında yeşil doğa ile ilişkilendirilerek bizi doğa içerinde bütünün bir parçası olarak hissettirerek , rahatlık ve iç huzur oluştururken dengeye gelmemize ve yaşamdaki pek çok seye karsı daha huzurlu ve dengeli bakabilmemizi sağlar. Bedenimizi ve ruhumuzu dengelerken inanç iç huzur bütünün parçası olmak, kabul edilmek ve bunlardan dolayı bolluk ve rahatlık içinde olma hissini uyandırır. Fiziksel sağlığımıza ve zihisel sağlığımıza denge getrir.

Kalp şakrasına etki ettiği için kalp akciğerlerin alt kısmı, bağısıklık sistemi,timüs,lenf bezleri acısından besleyici ve dengeliyici bir renktir. Yeşil renk bioenerji çalışmlarında göğüs ağrıları , sırt ağrıları göğüs daralması, gerginlik, yüksek tan dirensiyon, sinir , halsizlik, değerlilik duyguları, vücut direnci , diğer şakra enerjilerini onarmak, kalbin iyileştirici huzur verici sevgi ve sefkat dolu enerjisini tüm bedene yapmak için kullanılır. Yeşil renk uygulamalarında genellikle kalp şakrasının diğer bir rengi olan pembe renkle birlikte kullanımlar sözkonusu olabilir.

 

- PEMBE -

Pembe renk kalp şakrasıan ihtiyacı olan sevgi ve sevkatı yükleme yeteneği olan bir renktir. Pembe rengi dengeli derin ve işten sevgiyi temsil eder. Anne cocuk arasında kücük bebek auralarında en fazla görünen bir renktir.Ancak bebekler büyüdükce pembe renk hala yoğun kalıyor ise sevgiye olan açlıkları henüz yeterince doyurulmamış olabilir. Pembe ayrıca sağlığı ifade eden bir renktir. Pembe yanaklar pembe bir ten nasıl sağlıklı bir insanı temsil ediyorsa , pembe rengide insan aurasında ve sakra sisteminde sevgi ve sağlığı gösterir. öfke kızgınlık, nefret, saldırganlık duygularını ,güçlü hislerimizin kırmızı tonarını biraz beyaz karıştırıp pembe ile yükseltmek, pembe ısık dolu düşüncemizi yöneltmek oldukça yatısıtırıcı ve ilgili patlayan sert duygulara dinginlik getirecektir. Pembe renk kalbimizdeki boşluğuda doldurma yetisine sahiptir. Yanlızlık hissi pembe renk ile hafifletilebilir.İyi niyet ve saflık pembenin doğasında vardır. Fazla çalışan kalp şakrası içindeki sevgi boşluğunu fazla açılarak sevgi dağıtmak bu sayede içindeki sevgi ve sevilme ile ilgili açlıgı fçekeceği enerji ile toplamak gayretindedir. Fazla açık kalp şakrasının almak umuduyla verdiği fazla enerji bir süre sonra içinizdeki kalan sevgiyi ve ümidide tüketecektir. Bu gibi durumlarda pembe uygulamak bu açığın giderilmesinde ve kalp şakramızın rahatlamasında faydalı olacaktır. Kalp şakra irade kısmı ile ilgili yetersizlik olmasına karsı ön kısmı caresizce fazla çalışan kişilerde ise kırmızı ardından pembe renk uygulamak ve diğer şakraalrın dengesini konrtrol etmek yerinde olacaktır.

Daha degeli sağlıklı ve dingin bir yapıya ulaşmak için pembe renk ile tüm organlarımıza sevgi enerjisi göndermek onları güçlendirecek ve rahatlatacaktır. Özellikle cilt ve deri sıkıntılarında ve canlanmasında pembe renk iyi sonuçlar verecektir. Yüksek tansiyon, öfke ve uyku sorunlarında da yardımcı olacaktır.

 

- TURKUAZ MAVİ -

 

Renk bilgisinden soğuk renkler arsında yer alan Turkuaz mavi Boğaz şakrasının rengidir Boğaz şakrasını düzenlemek güçlendirmek için mavi rengi kullanarak yükleme sağlayabiliriz. fazla açık Boğaz sakrası düşürülmesi gerekirse zıt rengi olan turuncu uygulanarak bunu yapmak mümkündür. Mavi sakinleştirici düzenleyici ve aura üzerinde koruyucu olarak kullanılan bir renktir. Turkuaz mavi şakrası gereği iletişimi kendimizi ifadeyi ve telepatik yeteneklerimizi simgeler.

Boğaz şakrasında turkuaz mavi , boğaz,kaslar ,kulaklar ,bronslar, karaciğerin üst kısımı, ses telleri, bademckler , triod bezleri ile ilgili fonksiyonları güçlendirmede uygulanır.Trıoid bezi metabolizma çalışma hızı , kandaki iyot miktar, vücut ısısı,nabız, kadan kemeiklere gecen kalsiyum emilim miktarını artırırıken böbrek ve bağırsaklardaki kasiyum emilimini düşürürken kemiklerden kana kalsiyum geçisini sağlarken kandaki kalsiyum oranını dengeler . Boğa şakrası üzerine uygulayacağımız turkuaz mavi renk bu foonksiynlar üzerinde güçlendirici etki sağlayacaktır. Bioenerji çalışmlarında yüksek tansiyon , ateş kulak ve boğaz enfeksiyonları, boğaz ağrısı, diş ve diş eti sorunları, eklem iltihaplarıiyanıklari enfeksiyon içeren sıkıntılar, aşırı heyecan ve saldırganlık gibi durumlarda bu rengi uygun olduğu söylenir. Pembeyle birlikte kullanımında aşırı yeme takıntısında rahatlama sağlayacapıda söylenir.

 

Duygusal anlamda ise içine kapanık ,değişime kapalı , güvenilmez ,süpheci,kıskanç, endişeli zayıf ve kaçamak davranıslar sergileyen ,sessiz, çekingen inatçı kimlik yapısını daha dışa dönük iletişim yetenekleri gelişmiş kendini yaratıcı ifade ile birleştirebilen bir hale getirecektir. Fazla kullanımında etkilediği karekter özellikleri bakımından gereğinden fazla dobra , zorlayıcı baskılayıcı ve kibirli bir yapı oluşturma ihtimali mevcuttur

 

- Mavi / Lacivert / Civit mavisi -

alın Şakramızın rengi olan mavi lacivert renk , Soğuk renklerden bir diğeridir. İnsana sakinlik dinginlik veren bu renk , kırmızı rengin aşır etkilerini saldırganlık, öfke , hiperaktif yapı gibi özellikleri dengeleyen rahatlatan özelliğe sahiptir.Fazla çalışması halinde zıt rengi olan turuncu ruruncu kırmız renklerle dengelenebilir. Alın şakrası yüklemekte , mavi renk kullanıldığı gibi sarı renkte yine alın şakra enerji yüklemelerinde kullanılan diğer bir renktir. Yüzeyde zihin süreçleri ve beynin ön lob işlemlerini yöneten alın şakrası daha derin işlevlerle tepe şakrası ile olan bağlantısından dolayı daha derinde beynin yarım küreleri arasındaki bağı güçlendiren ve zihinsel dengeyi sağlayarak yaratıcılık, farkındalık, ücüngöz gibi psişik yeteneklerin ortaya cıkacağı ortamı sağlayan alın aşkrası rengi olan civit mavisi lacivert derin bir inanç farkındalı evrensel bütünlük ve sonsuzluğun gücünün ve huzurunun da bir simgesidir.Sezgiler , algılar, bilinçaltı bağlantıları ve henüz bilmediğimiz farkında olmadığımız yetilerimizin onlara hazır olduğumuz güne kadar kadar saklandığı alın şakramız mavi gökyüzünün ardındaki lacivert soğuk sonsuzluğun dinginliğini ve berraklığını hissetmemizi bekler .

Mavi renk , civit mavisi aura ve meditasyon çalışmalrımızda dah berrak ve sonsuz dingilik içeren bir farkındalık oluşturmamızda diğer şakralarımıza bilgi ve zekanın sağduyusunu aktarmada ve bu dünyadaki bedensel yaşantımızda savrulup gitmememize kaysı bir vasi gibidir. Özellikle solar leksussa akılcı bilgi desteği verirken tüm şakralarımızın sağguyu dengesini sağlamaktada sıcak renkleri yumusatıp soğutmakta bize yardımcıdır. İananca ve allaha Sadece tepe aşkarası ile ulaşmaktan ötesi aklımız ve mantığımızla da buna varmamız ianç sistemimizi bütünleyerek bizi bir üst mertebeden bağlayacak ve evrensel / kuantum bilgi hazinesinin kapılarını aralamamızı sağlayacaktır. Tek başına alın şakrası ile yol almak ise finali belli olmayan yön tabelaları olmadan rasgele cılgınca tükeneceğimiz ana kadar koşup kendimizi tükeceğimiz tek kişilik bir yarısa dönüşecektir. Kibirli , egosu yüksek , kendine gereğinden fazla güvenen,katı fikirli, güç takıntılı inatcı ,acımasız biri olmanız içten bile değildir.Bu yüzden mavi rengi kullanırken biraz daha dikkatli olmakta yarar vardır.Dengeli bir sitemde mavi huzur veriken dengesiz bir sitemde sadece alın şakrası ile yolculuk anlamsız soğuk ve yavan bir hale gelebilir.Unutkanlık , endişe kafa karsııklığı, düşünce tembelliği, zor gözüken işler , aşırı hiper aktif ve kaygılı yapıya karsı mavi/ lacivert renkler oldukça faydalı olacaktır.

Hipofiz bezi , beyin , gözler ,beyin in bağlı olduğu alın şakrası ve renkleri hipofiz bezinin salgıları görevleri çervesinde ekek ve kadında üreme fonksiyonu, kan basıncı, anna sütü üretimi, besinlerin enerjiye dönüştürülmesi, vücudun su dengesinin düzenlenmesi, vücut sıcaklığını ayarlanması,strese karsı mücadele ,büyüme fonsiyonları,vücuttaki ağrıların azaltılması ( Endorfin), ask hormonlarının salgılanmısı gibi görevlerini yerini getirirken mavi renk ve mavi renk ile yapılan ısık uygulamaları bu şakra ve bağlı salgı bezi için destekleyici enerjiler gönderecektir.

 

Aura üzerinde zihinsel enerjiyi temizleme , koruma kalkanı oluşturma ve esiri düzeyi yapılandırma görevi olan mavi , aynı zamanda bilgi uzmanlık , ve zihinsel yetilerin gücünüde göstrebilir. Metafizik ve parapisikolojik olarak manyetizma , sezgi algı duyugörü, hayal gücü ve canlandırma gibi pek cok yeteneğin destekcisidir. Mavi ışık sezgi ve alfgılarımızın frekansını yükselterek daha geniş bir açıdan daha fazla olguyu görebilmemizi sağlayabilecek bir renktir..

Bionerji çalışmalarında Kas travmaların ,yanıklar,sinirsel ve ruhsal sıkıntılar , ve yukarıda bahsettiğimiz salgılar kapsamındaki alanlarda destekleyici olarak uygulamalar yapılmaya çalışılmaktadır. Mavi ve yeşil renk birlikte kemikler üzerinde yapılan enerji çalışmlarında kullanılırken , mavi mor renk kemiklerle ve kaslarla yapılan çalışmlarda ağrının oluşmasını engeglleyerek daha derin dokulara nufuz etmekte fayda göstermektedir. Baş ağrılaında mavi mor renklerin kullanımı yine olumlu sonuçlar vermektedir.

 

Meditasyon, nefes çalışmlarında bilinçaltı - bilinç / sağ beyin-sol beyin fonsiyonları ruh-zihin dengeleme ve uyumlaştırma çalışmlarında farkındalık ve yüksek bilinç için kullanılan mavi renk derişnleşme ve farkında değişim süreçlerinde kullanım bulmaktadır.

 

 

 

- MOR -

 

 

Yazımı Devam ediyor......................... 04.05.2013 tarihinde sayfamız yinelenecektir.

 

 

ReNKLERLE YAPILAN BAZI ÇALIŞMALAR

Renkli Camlar
Renkli kıyafet ve kumaşlar
Renkli Işıklar
Renkli Mumlar
Renklerin Suya Yüklenmesi
Renk Canlandırmaları
Renkli Nefes
Renk Olma
Renkli trans görüntü canlandırması
Diğer çalışmalarla birlikte kullanımı