Yoga

Binlerce yıl önce Hindistan'da ortaya çıkmı bir sistemdir. Herkesin kolaylıkla uygulayabileceği bu uygulama için özel kıyafetler e aletlere ihtiyaç duyulmaz. Yere serebileceğiniz seccade büyüklüğünde bir örtü ya da süngere ve iç disipline ihtiyaç vardır.

Yoga yapan erkeklere " yogi " bayanlara ise " yüogini " denir. Yaşamış ünlü üstadlar insanarın çevreleri ile uyumlu yaşayabilmesi için, özellikle kendisiyle uyumlu yaşaması gerektiğini bu nedenle insanın doğasının tam olarak anlaşılabilmesinin önemli olduğunu söylemişlerdir.

Yoga uygulamalarında nefesimizi, hareketlerimiz , içimizdeki his ve eğilimleri izlemeye ve fark etmeye başlarız. Kendimize daha yakından bakabilmek , kendi gerçeğimizi görmemize olanak sağlar. Yoga yaptığımız matın üzerindeki her uygulama yaşamımızda farkındalık ve rahatlama sağlayarak yaşamımızda ki tutum ve tepkilerimize etki etmektedir.

Söylenecek çok sey olsada sözden daha fazlası bunu deneyimleyip yaşamaktır.

YOGADA AMAÇ

Yoga kelime anlamıyla " Birleşmek " demektir. Yoga da amaç ; fiziksel , ruhsal ve zihinsel bedenlerimizin birleşmesiyle " Tanrı "-" Allah "-" İlahi Yaratıcı " bilicine erişmektir. İşte bu yaratıcı bilincine erişmek , meditasyon çalışmlarında en son aşamasında gerçekleşecek " Samadhi " olarak adlandırılır.

Peki yoga yolunda herkesin amacı Samadhi 'ye ulaşmak mı olmalıdır ?

Bhagayat Çıtası yoa yapa dört öğrenci tipinden bahseder.

1 - Acı Çeken Kişi - Dinmeyen bir acıyı dindirmeyi amaçlayan öğrencilerdir. Bu acifiziksel bedenin bir yerinde incinme , ağrı olabileceği gibi , fiziksel de olabilir.

2 - Dünya Nimetlerini Arayan Kişi - Sağlık ve başarı için bir strateji geliştirmeyi hedefleyen öğrencilerdir. Bunada amaç bir strateji bularak dünya nimetlerinden azami fayda sağlamaktır.

3 - Bilgi Arayan Kişi - Bütünlüğe ulaşma arzusu duyan öğrencilerdir.

4 - Bilge Adam - İleri seviye büyük üstadlardır.

 

Siz bu öğrenci tiplerinden herhangi birisie uyuyor olabilirsiniz. Diğerlerinden birsine uymamak , bununla ilgili kuruntu ve sıkıntı yapmak gereksizdir. Herkesin hayattaki hedefi farklıdır. Ne olursa olsun tüm hedefler aynı derecede önemli ve mükemmeldir. Bu nedenle Yoga yolunda ilerlemek, isteyen herkese açıktır. Yoga yapmak isteyen ve arzlayan herkes dileği nedenlerle yoga yapmayı seçebilir.

 

YOGANIN FAYDALARI

 

1- Yoga uygulamaları stresi azaltır , Kortizol miktarını düşürür.Adrenal bezlerne olumlu etki yapar bu sayede sempatik sinir istemi devreye ve bedendeki direnme hissi uyanır. Düzenli yoga uygulaması ile stresinizi azaltarak daha dingin bir yapıya kavuşmanız mümkün olur.

2- Ağrıları azaltma

3- Yoga pozları yani Asana'lar güvenli bir şekilde kasları esnetir. Bu sayede kasalrda katılık ağrı ve yorgunluğa sebep olan laktik asit serbest kalır.

4- Daha iyi ve doğru nefes almayı sağlar , uygulamalar ile solunum sistemi iyleşir, göğüs kafesindeki kaslar güçlenir esner, akciğerin nefes kapasitesi artar.

5- Eklem ve kasların hareket kaabiliyeti artar, bedeni bir arada tutan bağ doku güçlenir Kronik yorgunluklar , kas ağrıları ve kas gerginlikleri azalır.

6- Esneklik , vucut kasları, tendonları, ligmentler uzatarak daha esnek bir bedene sahip olmamıza olanak sağlar

7- Güç artışı sağlar

8- Kilo Kontrolü , kortizol seviyeyi azaltarak kilo verme , yağ yakımı sağlar.

9- Dolaşım düzenlemede etkilir.

10- Farklı poz ve geçişlerin etkisi ile kalp ve dolaşım sistemi desteklenir .Kardiyovasgüler sisteme olumlu etki yapar. Hormonlar dengelenir beden yoğun bir toksin atımı gerçekleştirir.

11- Yoga iç salgı besleri ve organlara derinlemesine masaj yapar, bu dokular uyarılır ve dengelenir.

12- Şimdiki zamana odaklanma sağlar . Dikkat ve odaklanma , denge pozlarında ve bedensel hiza araştırması içerisnde zamanla artar.

13 - İç huzur, zindeli , dinginlik ve açıklık getirir. Kişiler zorlandıkları durumları kolaylıkla idare etmeye başlarlar. Düşünce tepki ve hislerinin daha çok farkına varırlar

14- Yoğun olaral omurgayı çevreyeleyen kasalr üzerinde çalışan yoga ile omurga uzar esner ve güçlenir.

15- Gövdenin merkezinin dayanıklığı artar. Bu tüm bedenin duruşunu etkiler.

16 Düzenli yoga ile kas tonusu ve güç miktarında artış olur. Sürekli oturarak çalışmak zorunda kalan kişilerin zayıflayan ksaları uyanmaya başlar.

17- Sırt ve kök kaslar güçlendikçe hem yoga pozları içinde hıza , hem de günlük yaşamımızda duruşumuzu düzeltmeye başlar.i duygusal açıdan dengeemeye başlar. Uyanan bütünlük birlik hisleri ile daha merhametli olur, kendiniz ve yaşamla barışık bir hale gelirsiniz.

18- nefes çalışmaları ve uygulamalrıyla artan farkındalık kişiy

19- Yukarıdaki özellikleri sayesinde uyku sorunlarına olumlu etki sağlar.

 

 

YOGADA GRULAR

Bir yoga öğrencisinin bir gurursu olmalımıdır?

Swami Sivaada'ya göre guru öğrencisini yönlendirir . Kendisi de aynı yoldan geçmiş olduğu için öğrenciye yol gösterir. Yİne de pek çok öğrenci başlangıçta kendi başına yapmaya başlamakta , zaman içerisinde bir öğretmene ihtiyaç duymaya başladıklarında arayışa girmektedir. Bu durumda önemli olan kişi için doğru eğitmeni- gruyu bulabilmek olmaktadır. Doğru Guru -Eğitmen hakkındaki kriterleri yine Swami Sivenada şu şekilde sıralamıştır.

Grunun ,

- Varlığı ile huzur buluyorsanız,

- Söylemleri size ilham verip sizi kavrıyorsa,

- Şüphelerimizi ortadan kaldırabiliyorsa,

- Açgözlülükten, öfkeden ve şehvetten arınmışsa,

- Kendini beğenmiş değilse,

- Sevgi dolu ve ben merkezli değilse,

- Sizin inançlarınıza saygı gösteriyorsa ve öğreti ile size sizin inandığınız noktada yardımcı oluyorsa,

- Yanında ruhsallığınızı hissedebiliyorsanız.

o kişiyi gurunuz / eğitmeniniz kabul edin .

 

Bir guru için doğru örencide neler olmalıdır.

Öğrencinin ,

- Doğru anlama yetisine sahip olmalıdır.

- Dünyevi herşeye karşı bağımlı olmama etiğini gerçekleştirmiş,

- Berrak bir zihne sahip,

- Duyguları üzerine hakimiyet sağlamış,

- Temel tutkulardan uzaklaşmış,

- Gurusuna inancı olan,

- Son olarak da mutlaka kendini anlamış.

 

YOGAYA BAŞLANGIÇ

 

Gevşeme Teknikleri >>>

Duruşlar >>>